жадан 1

СЕРГІЙ ЖАДАН: ПРО ТВОРЧІСТЬ, ШВЕЙЦАРСЬКИХ ПЕНСІОНЕРІВ І СВОБОДУ

Приємно спостерігати, як наша література стрімко розвивається, набуває нових особливостей і сягає небувалих вершин. З однією Вершиною ми малу нагоду зустрітись 23 квітня в актовій залі нашого університету. Так-так! До нас завітав відомий український письменник і поет Сергій Жадан з метою презентації своєї нової збірки «Життя Марії». Також ми мали можливість задати письменнику питання, що вже давно турбували наші філологічні та перекладацькі душі J .
Після декламування віршів, що увійшли до нової збірки, Сергій Жадан розпочав спілкування зі студентами. Перш за все, ми подякували йому за можливість почути дійсно якісну поезію, що здатна доторкнутись до найпотаємніших струн душі.
Ми поцікавились, що розповів би Сергій Жадан іноземцям про Україну. На це письменників відповів, що варто говорити про прості й звичайні для нас речі, бо для іноземців вони є невідомими і надзвичайно цікавими. Слід розповідати і про певні внутрішні конфлікти, але все ж таки не фокусуватись тільки на політичних аспектах. І, як зазначив автор, говорячи про прості речі, ми відкриваємо для самих себе багато нового. Сергій Жадан також розповів нам про цікавий випадок, який стався з ними декілька років тому: «Десь в 2011 році до мене звернулась група швейцарських пенсіонерів, а швейцарські пенсіонери – це такі янголи. Вони виходять на пенсію, і в них починається життя. Вони можуть все собі дозволити: купівлю дорогого авто, подорожі світом тощо. Та й взагалі, з’являється багато часу, можливостей та інтересу до життя. І ось вони вирішили поїхати до України. Думали, з чого ж почати , погуглили , але виявилось, що в інтернеті мало фактів про Україну та її звичаї. Тільки одні загальні відомості.  Ну, і як дізнаються іноземці про країну? Через літературу. Вона виступає певним провідником інформації».

Як розповідає поет, швейцарські пенсіонери згодом знайшли роман німецькою мовою про український Донбас, неймовірно зацікавились і зв’язались якимось чином із Жаданом, який у свою чергу розповів їм про гостинність людей і краєвиди Донбасу. Він зустрів їх у Харкові, допоміг спланувати маршрут і відправив у Донецьку область, звідки вони писали «захоплені листи», бо їм там «страшенно сподобалось і вони відчували себе дуже добре і комфортно»: «Завжди приємно, коли ти розповідаєш про свою країну, і люди в неї закохуються, або принаймні починають нею цікавитись».

Зустріч із письменником запам’яталась й іншими цікавими історіями, одна з них стосувалась перших кроків у творчості:

– Мій перший поетичний цикл був написаний в 4 класі та присвячений однокласникам. А оскільки наша школа була маленькою, і у нас в класі було 10 чоловік, то в циклі були згадані всі.

– А збірку десь можна придбати? – пролунав веселий голос.

– Слава Богу, ні. Оригінал не зберігся, і я дуже тішусь цьому.

Цікавим було те, що ставлення до поезії та літератури в цілому в автора не змінювалось протягом 25 років писемної діяльності.

Одне з останніх питань стосувалось особистого ставлення Сергія Жадана до свободи:

– Для мене свобода – це можливість робити те, що мені подобається, не заходячи на чужу територію, не заважаючи іншим.

Мабуть, саме ці роздуми стали загальним підсумком нашої розмови про творчість письменника, його погляди та нові доробки.

Спеціально для газети «StudLife» Сергій Жадан розповів, що він допомагає своїм співвітчизникам в зоні АТО: і воєнним, і цивільним, і пораненим, і біженцям, і тим, хто потрапив у скрутну ситуацію: «Сьогодні багато хто потребує допомоги, якоїсь співучасті».

В кінці розмови Сергій Жадан побажав нам добра, щастя і миру, якого ми всі так потребуємо. Висловив надію стосовно того, що ми маємо триматись один одного і не забувати, що з будь-якої важкої ситуації можна вийти, якщо бути згуртованими.

У свою чергу, ми бажаємо нашому талановитому співвітчизнику здійснення всіх планів та мирного неба! І, як завжди, ми в очікуванні нових сюрпризів та чудових книжок!

Автор : Анна Плачкова та Андрій Подгурський

жадан 2